Commission on Alternatives to Incarceration

Commission on Alternatives to Incarceration

Number Of Members:

Members


Representative
District 12 | D
Chairman

Senator
Resigned 11/24/2006
District 10 | R
Vice Chairman

Representative
District 30 | R

Representative
District 47 | R

Senator
District 32 | R

Senator
District 24 | D

September 6, 2006 - 9:00 AM

Committee Documents

June 20, 2006 - 9:00 am to 2:00 pm CDT

March 21 - 1:00 pm to March 22, 2006 - 2:00 pm CST

November 29, 2005 - 9:00 am to 4:15 pm CST

Committee Studies and Assignments

1473 § 1 Study sentencing alternatives, mandatory sentences, treatment options, the expanded use of problem-solving courts, home monitoring, and other related issues